dünyanın en güzel yolculuğu

hiç hayatınız boyunca bir yere gitmenin hayalini kurup heyecanlandığınız oldu mu? işte ben en büyük hayallerimden birini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadım sonunda... orayı görmeyi düşündükçe içimde anlatılmaz bir heyecan yaşardım hep.. çok güzel olacağını düşünürdüm ama orayı ilk gördüğümde anladım ki hayallerimde canlandırdığım mutluluk çok ama çok hafifmiş. bu bahsettiğim muhteşem yolculuğun adı: "umre yolculuğu".. zaten başka neresi olabilir ki bu kadar güzel ve bu kadar etkileyici..

öncelikli olarak medineden başlamak istiyorum. medine'ye ilk girdiğiniz anda bile hemen hemen her yerden mescid-i nebevinin minareleri görünüyor çok parlak çok aydınlık tam hayalimdeki gibi.. içi de son derce ferah ve huzur verici tabi keşke içini ziyaret edebilen herkez de bu huzurun ve mutluluğun farkına varabilse.. daha da heyecan vericisi ravzayı ziyaret.. acaba heyecan verici mi yoksa üzücü mü demeliyim açıkçası bundan çok emin değilim, çünkü oraya giderken insanlar adeta bir hücüm havası içinde oluyorlar ve birbirlerini ezmekte bir sakınca görmüyorlar bu da çok üzücü bir ayrıntı tabi.. ama yine de zorlu bir yolculuktan sonra peygamber efendimizin eviyle minberi arasındaki o mis kokulu yerde namaz kılabilmenin tadı çok başka bu günleri gösteren rabbime şükürler olsun..

medine çevresi gezileri de çok güzeldi özellikle uhut'da hz. hamza'nın şehit edildiği yer ve mezarı son derece etkileyiciydi o kadar büyük bir insanın mezarı öyle mütevazıydi ki.. insan oraları gezerken dinimizin güzelliğini ne zorluklarla kurulduğunu çok daha iyi anlıyor... ve bizim ne kadarda az mücadele yaptığımızı daha da çok düşünmeye başlıyor..neyse genel olarak medine şehir olarak da çok güzel bir yerdi ama doyamadan bitti..

gelelim mekke'ye: ilk mekkeye vardık gözüm hep kabeyi aradı ama bir türlü göremedim minareleri bile görünmüyordu bu içimde tuhaf bir burukluk meydana getirmişti. hemen bir an evvel kabeyi görmek için sabırsızlanıyordum, bu arada medineden gelirken ihrama girmiştik ve umre görevimizi yerine getirmek için nihayet kabeye gittik..kabenin yanına varana kadar ne yazık ki kabe gerçekten de görünmüyor çünkü etrafını gökdelenler sarmış adeta kabe öksüz kalmış.. herhalde oraya giden birçok kişi de benim hissettiklerimin benzerlerini hissediyordur.ama mescidi haram!ın içine girince birden bire bambaşka bir dünyada buluyorsunuz kendinizi hep hayallerinizdeki yaşattığınız yer birden karşınıza çıkıyor öyle güzel, öylesine sade ve görkemli ki anlatamam..orada durup da sadece orayı seyretmek bile bir ömre bedel...hele kabeye bakarak namaz kılmanın tadı çok farklı insan ondan sonra namazlarını kılarken çok daha farklı bir tad alıyor diyebilirim, namaz sadece bir görev olmaktan çıkıyor...hele südeysinin kıldırdığı akşam namazları gerçekten çok güzeldi...

bütün müslümanlarla beraber tavaf yapmak çok farklı bütün dünya müslüman olsa ne de güzel olurdu demeden edemiyor insan.. inşallah rabbim herkeze iman nasip eder. gelelim umrenin son görevine safa ile merve arasında ki say..artık tabi orada dağ diye bir şey pek kalmamış mermerlerin üzerine say yapıyorsunuz ama olsun yine de çok güzel hele hz. hacerin yaşadıklarını düşünürseniz o esnada.. özellikle anne olanlar çok daha fazla etkileneceklerdir... ve en sonunda saçınızdan bir parça kesiyorsunuz ve böylece umre göreviniz bitmiş oluyor..mekke gerçektende anlatmakla bitmeyecek bir yer zaten gitmek lazım oranın tadi çok başka..rüya gibiydi sonraki günler hep cemmatle namaz kılmak arzusu içinde olunuyor ve hep kabenin içinde durmak geliyor insanın içinden.ama ne yazık ki hiçbir şey anlamadan geçip gidiyor günleriniz ve bir bakıyorsunuz ki günleriniz bitmiş ve veda tavafındasınız galiba en buruk olanı da o andı..ama herşeyin bir sonu var ne yazık ki.uçakta fark ettim ki yıllardır yaşadığım yeri hiç özlememişim ama oraların özlemini şimdiden içimde hissediyorum. inşallah Allah gönülden isteyipde gidemeyen herkeze nasip eder...Allaha çok şükür ki bana nasip oldu, bunun bana nasip olmasını ve hayalimi gerçekleştirmemi sağlayan anneme ve babama çok teşekkür ederim Allah onlardan razı olsun...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !